अन्ततः उनकै लोकप्रिय गीत बजाउँदै जेबी टुहुरेको अन्तिम विदाइ(भिडियो हेर्नुहोस्)

समाचार

प्रगतिशील गीत गाउने लोकप्रिय कलाकार तथा गायक जेबी टुहुरेको श’ब यात्रामा विभिन्न पार्टीका नेताकार्य कर्ता देखि लिएर कलाकार एवं गायकहरूको समेत भीड लागेको थियो।उनलाई अन्तिम विदाइ गर्नको लागि उनका लोकप्रिय गीतका शुभचिन्तकहरू को समेत भीड लागेको थियो।उनको पार्थीव शरीरलाई अस्पतालबाट बाहिर ल्याएर श’ब यात्रा गराउँदै घाटसम्म लगिएको थियो।

जनवादी गायक तथा प्रख्यात प्रगतिशील गायक जेबी टुहुरेको बिहीबार दिउँसो नि’धन भएको छ। मंगलबार दिउँसो काठमाडौंको कलंकीस्थित निवासमा ल’डेपछि उनलाई उपचारका लागि बल्खुस्थित बयोधा अस्पताल मा लगिएको थियो। उपचारमा संलग्न चिकित्सकहरुले उनलाई ‘स्ट्रो’क’ भएको बताएका थिए। ७६ वर्षीय टुहुरेलाई सीसीयु कक्षमा राखेर उपचारका क्रममा नि’धन भएको पुष्टि माओवादी नेता सरल सहयात्रीले गरेका छन्।

वि.सं. २०२४ सालदेखि सांगीतिक क्षेत्रमा लागेका टुहुरेले १ सय ५० भन्दा बढी गीत गाएका छन् । ‘आमा दिदी बहिनी हो, कति बस्छौ दासी भई, सुखको सधैँ प्यासी बनेर’ बोलको चर्चित जनवादी गीत उनको सबैभन्दा प्रख्यात गीत हो। जुन गीत उनले वि.सं. २०३४ सालदेखि गाउँदै आएका थिए।

टुहुरेले गाएको अर्को चर्चित गीत ‘बसाइँ हिँड्नेको ताँतीले बस्नेको मन रुँदो छ, लाखौंको लागि उजाड छ यो देश मुठ्ठीभरलाई त स्वर्ग छ’ पनि मानिसहरुको जिब्रोमा झु’ण्डिएको छ।उनले गीत गाउँदा जो कोहिको पनि आँखा रसाउने गर्दथे।जनयुद्धका समयमा उहाँको क्रान्तिकारी गीत निकै नै चलेको थियो।कार्यक्रममा उहाँले गीत गाउँदा सबैजना भावुक हुने गर्दथे।

टुहुरे सुनसरीको धरान निवासी हुन्। उनलाई घरमा जुठबहादुर खड्गीमा रुपमा बोलाइन्थ्यो । टुहुरेलाई एकीकृत माओवादीले दोस्रो संविधान सभामा समानुपातिक सभासद पनि बनाएको थियो। उनको पा’र्थिव शरीरलाई आजै दिउँसो साढे १ बजेदेखि साढे २ बजेसम्म पेरिसडाँडामा श्रद्धा’ञ्जलीका लागि राखिँदैछ। त्यसपछि दिउँसो ३ बजे पशुपति आर्यघाट मा अ’न्तिम सं’स्कार तयारी गरिएको छ।

https://youtu.be/ycdKlrQldEQ