कोरोना महामारीले कारखाना बन्द हुँदा विश्वभर कण्डम अभाव

स्वास्थ्य


काठमाडौं । कोभिडी–१९ महामारीमा सबै कुराको अभाव भइरहेको छ । यो बीचमा विश्वभर कण्डमको पनि अभाव भएको समाचार आएको छ । मलेसियाको चर्चित करेक्स कम्पनीले विश्वव्यापी रूपमा प्रत्येक पाँच कन्डम मध्ये एक उत्पादन गर्दछ । यो भाइरसको फैलावट रोक्न सरकारले लगाएको लकडाउनका कारण यसले तीनवटा मलेशियन कारखानाबाट एउटा पनि कन्डम उत्पादन गरेको छैन ।यो पहिले नै १० करोड कन्डमको अभाव हो, सामान्यतया ड्यरेक्स जस्ता ब्रान्डद्वारा अन्तर्राष्ट्रिय बजारमा ठुलो प्रभाव पारेका छन् । जसले स्वास्थ्य प्रणालीहरू द्वारा वितरण गर्दछ जस्तै यूके एनएचएसलाई सहयोग पुर्‍याउँछ वा संयुक्त राष्ट्र जनसंख्या कोष जस्ता सहायता कार्यक्रमहरू छन् ।कम्पनीलाई शुक्रबार उत्पादन पुनः उत्पादन सुरु गर्न अनुमति दिइयो, तर केवल ५० प्रतिशत कार्यबलको साथ, प्रमुख उद्योगहरूको लागि विशेष छुटमा यस्तो अनुमति दिइएको हो । ‘जम्पस्टार्ट कारखानाले समय लिने छ र हामी आधा क्षमताको मागलाई निरन्तरता दिन संघर्ष गर्नेछौं’ प्रमुख कार्यकारी गोह मिया काटीले रोयटर्सलाई भने ।‘हामी सबै ठाउँमा कन्डमको विश्वव्यापी अभाव देख्ने छौं, जुन डरलाग्दो हुनेछ,’ उनले भने । ‘मेरो चिन्ताको विषय यो छ कि अफ्रिकामा धेरै मानवीय कार्यक्रमहरूको लागि, कमी मात्रै दुई हप्ता वा एक महिना हुनेछैन । यो अभाव महिनौं सम्म रहन सक्छ।’दक्षिणपूर्वी एसियामा मलेसिया कोरोनाबाट सबैभन्दा बढी प्रभावित देश हो । यहाँ अहिलेसम्मको ताजा जानकारी अनुसार २ हजार ३२० जना कोरोना भाइरस संक्रमित हुँदा २७ जनाको मृत्यु भएको छ । लकडाउन कम्तिमा १४ अप्रिलसम्म जारी रहने बताइएको छ ।

अन्य प्रमुख कन्डम उत्पादक देशहरूमा चीन पर्छ । जहाँ कोरोनो भाइरसको उत्पत्ति भयो र धेरै कारखाना बन्द भए । मेडिकल ग्लोभजस्ता अन्य महत्वपूर्ण चीजहरूका निर्माणकर्ताहरूले पनि मलेसियामा उनीहरूको सञ्चालनमा समस्या भोगेका छन्।

ईमेल गरिएका टिप्पणीहरूमा ड्युरेक्सका प्रवक्ताले भने कि सामान्य रूपमा काम जारी छ । कम्पनीले कुनै आपूर्ति अभावको सामना गरिरहेको छैन । ‘हाम्रा उपभोक्ताहरूका लागि, जसमध्ये धेरै स्टोरहरू पहुँच गर्न असक्षम हुनेछन्, हाम्रो ड्यरेक्स अनलाइन स्टोरहरू व्यापारका लागि खुला हुनेछन् ।’

‘राम्रो कुरा के हो भने कन्डमको लागि माग अझै बलियो छ किनकि यो मन परेको छ वा छैन, यो अझै पनि आवश्यक छ,’ गोएनले भने । मान्छेहरुले यस समयमा बच्चा जन्माउने योजना गरिरहेका छैनन् भनेर सन्देश दिइयो । यो यति धेरै अनिश्चितताको साथ समय होइन ।’